بار گروپاژ چیست و چگونه در حمل و نقل بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

گروپاژ بار هلدینگ تعطیلات آرام - تاسکو کارگو

گروپاژ از جمله اصطلاحات آشنا و رایج حوزه حمل و نقل کالا بین تجار و بازرگانانی است که به صورت بین‌المللی فعالیت دارند؛ در این مقاله از سایت تاسکو کارگو با شما همراه هستیم تا در مورد گروپاژ و طریقه ی استفاده از آن در حمل و نقل بین‌المللی کالا  توضیح دهیم.

منظور از گروپاژ (Groupage) چیست؟

گروپاژ به حمل گروهی بار یا محموله متعلق به مالکان یا افراد مختلف، به وسیله‌ی یک کانتینر مشترک(گروهی) گفته می‌شود؛ زمانی که بار یک صادر کننده به اندازه استاندارد و کافی برای حمل با یک کانتینر مجزا و اختصاصی نرسیده باشد و نتواند فضای یک کانتینر را پر کند.

در اصطلاح به این نوع بار خرده بار گفته میشود و صادر کننده میبایست اقلام خود را به صورت گروهی با محموله افراد دیگر به مقصد ارسال‌ نماید؛ حمل گروپاژ می تواند به هر سه طریق حمل زمینی، حمل هوایی و حمل دریایی انجام پذیرد.

 حمل گروپاژ دریایی در بین تجار و بازرگانان رایج تر و شناخته شده تر از سایرین می‌باشد. روش حمل گروپاژ هم برای کالاهای صادراتی و هم برای کالاهای وارداتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای گروپاژ (حمل خرده بار) چیست؟

گروپاژ در واقع ارزان ترین روش حمل و نقل کالا به شمار می‌رود؛ وقتی کالایی با استفاده از روش گروپاژ ارسال می‌شود، دیگر نیاز به پرداخت هزینه‌ های ناشی از عدم تکمیل شدن ظرفیت کامل کانتینر نیست.

 از طرفی زمانی که کالایی با استفاده از این روش ارسال می شود، از هزینه‌ی حمل کاسته می شود و کارفرما می تواند در هزینه های خود صرفه جویی کند.

مقالات مرتبط  ترخیص کار کیست؟ ترخیص کار چه وظایفی را انجام میدهد؟
گروپاژ بار هلدینگ تعطیلات آرام - تاسکو کارگو

کدام کالا ها عمدتا به روش حمل بار گروپاژ ارسال می شوند؟

از جمله کالاهایی که میتوان با استفاده از روش حمل بار گروپاژ آنها را صادر کرد عبارتند از:

  • کالاهایی که از حجم کمی برخوردار هستند‌.
  • کالاهای تجاری نمایشگاهی که به نمایشگاه های بین المللی داخلی و خارجی عرضه می شوند.
  • کالاها و اقلامی که از وب سایت های اینترنتی بین‌المللی به صورت شخصی خریداری شده اند.
  • نمونه محصولات تجاری که از فروشندگان یا شرکت های بین‌المللی درخواست شده است یا برای شرکت ها و فروشندگان بین‌المللی ارسال می شود.
  • کالاهای وارداتی موقت، نمونه اولیه محصولات وارداتی

هزینه بار گروپاژ چقدر است؟

 هزینه مربوط به ارسال بار گروپاژ با توجه به عواملی همچون حجم، ابعاد، وزن، ارتفاع کالا، نرخ ارز، نوع یا ماهیت کالا، شهر یا کشور مبدا و مقصد، نوع حمل کالا، نحوه تحویل مرسوله، هزینه های گمرک،  مالیات و تعرفه های اضافی و…  تعیین می شود.

شما میتوانید برای استعلام قیمت و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

09132178109

09130864170

03136736700-5

اهمیت بسته‌بندی در حمل کالا و بار گروپاژ

بسته بندی صحیح و اصولی سلامت کالای ارسالی را تضمین می کند و عدم اجرای صحیح آن می تواند سبب آن شود که اقلام طی فرآیند حمل و نقل آسیب ببینند و صاحبان بار را متحمل زیان و خسارت سازد.

ما این اطمینان خاطر را به شما می دهیم که تمامی مراحل بسته بندی (مطابق با ماهیت کالاها) با نظارت و اجرای گروهی از نیروهای متخصص و مجرب شرکت خدمات بار بین‌المللی تعطیلات آرام انجام می شود تا ایمنی کالای شما در طی این فرآیند و تا زمانی که به مقصد می رسد، حفظ گردد.

مقالات مرتبط  3 مرحله اصلی حمل و ارسال جنازه

هلدینگ بین‌المللی تعطیلات آرام (تاسکو کارگو) با بیش از یک دهه تجربه و فعالیت در زمینه حمل و نقل بین‌المللی کالا پیش از هرگونه اقدام شما را از مقررات و قوانین این حوزه آگاه ساخته و پس از تایید شما کلیه مراحل مربوط به این فرآیند را از صفر تا صد، انجام خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن آن را در مقصد مورد نظر شما تحویل دهد.

منظور از کانتینر FCL و LCL در حمل بار گروپاژ چیست؟

برای حمل بار گروپاژ معمولا از دو نوع کانتینر استفاده می شود:

کانتینر FCL: کانتینر های Full container load که به اختصار  FCL نامیده می شوند، برای حمل اختصاصی بار یک بازرگان استفاده می شود؛ کالاهایی که برای حمل با این نوع کانتینر در نظر گرفته می شوند، صرفا دارای یک پروانه گمرکی اند‌.

کانتینر LCL: کانتینر های Less-than container load  که به اختصار LCL  نامیده می شوند، برای حمل گروهی بار چندین بازرگان مورد استفاده قرار می گیرد؛ کالاهایی که برای حمل با این نوع کانتینر در نظر گرفته می شوند، دارای چند پروانه گمرکی اند‌.

به منظور آشنایی بیشتر با انواع کانتینر هایی که در حمل و نقل کالا مورد استفاده قرار می گیرند می توانید به مقاله ی دیگری از سایت تاسکو کارگو که با عنوان آشنایی با انواع مختلف کانتینر و معرفی  پرکاربردترین نوع آن  تهیه و نگارش شده است، مراجعه نمایید.

امیدواریم که مطالعه ی این مطلب از سایت تاسکو کارگو برای شما مفید واقع شده باشد؛ با توجه به گستردگی مبحث گروپاژ در خصوص استعلام هزینه، تخمین زمان حمل بار، آگاهی از قوانین و مقررات و درصورتی که در این باره نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می توانید از مشاوره رایگان حضوری، تلفنی و آنلاین با ما بهره مند شوید.

مقالات مرتبط  10 از بهترین کشور ها برای صادرات فرش ایرانی

شماره های تماس با کارشناسان:

09132178109

09130864170

03136736700-5

سرویس گروپاژ بار هلدینگ تعطیلات آرام - تاسکو کارگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *